Generaatorid

Nii ettevõttesse kui ka kodusesse majapidamisse on mõistlik soetada üks korralik generaator. Miks? Elektrikatkestuste risk on Eestis viimasel ajal kasvanud ning kunagi ei tea, millal järgmine torm või tuisk viib majapidamisest elektri mitmeks tunniks või lausa päevaks. Seetõttu tasub omada autonoomset toiteallikat, mis suudab elektrit toota kuniks elektriühendus taastub. Generaatorid vajavad enne soetamist elektritarbijate suurusjärgu väljaarvutamist, et tagada piisav võimsus ja tööaeg. Selle saab kokku lüüa võttes arvesse tarbimisallikate erinevusi:

  1. Aktiivne tarbimisallikas muudab elektrit soojuseks või valguseks ning need ei tekita nominaalvooludest palju suuremaid käivitusvoolusid (nt. lambid, erinevad elektroonikaseadmed, kodumasinad jpt);
  2. Reaktiivne tarbimisallikas omab elektrimootorit, mis käivitamise ajal tarbivad rohkem energiat kui põhitöö ajal (nt. pumbad, arvuti toiteallikas, elektrilised tööriistad jpt).

Generaator tuleb valida sõltuvalt faasist. Ühefaasilise generaatoriga saab ära toita vaid ühefaasilised aktiivsed ja reaktiivsed elektritarbijad (lambid, teler, külmkapp jne). Kolmefaasilise generaatoriga saab ühendada ka kolmefaasilisi elektritarbijaid (pumbad, keevitusseadmed, kompressorid jne).

Näitan kõiki 9 tulemust

Mida generaatorid täpsemalt teevad?

Generaator on aparaat, mis muundab mehaanilist energiat elektriliseks. Töötamiseks tekib juhises pinge, asudes muutuvas magnetväljas. Elektrigeneraatoreid on kahte peamist tüüpi ning jagunevad küttevahendi poolest: diisel- ja bensiinigeneraatorid. Kumb on parem? Bensiinigeneraator on peamiselt kasutuses varu-, avarii- või hooajatoitena. See on omadustelt lühema tööajaga, kuid see-eest kaalu ja mürataseme poolest mugavam. Hooldamine on lihtne ning mitte väga töömahukas. Tööriistad.eu valikus on näiteks selline kvaliteetne Daewoo bensiinigeneraator: https://tooriistad.eu/toode/generaator-gda-3500-daewoo/. Diiselgeneraator on sobilik lahendus, kui vajatakse pikemaajalist töötamist või juhtudel, kus on vaja suuremat võimsust (alates 10kW). See on vastupidav ja üsna pika kasutuseaga. Meeles tasub pidada, et diiselmootoriga generaator on ligi kolmandik kallim bensiinigeneraatoritest. Bensiinimootoril generaatorid on aga väiksema müratasemega kui diiselgeneraatorid.

Valikus on lisaks ka manuaalselt käivitatavad ehk käsistarteriga või elektrilise starteriga generaatorid. Neist viimane valik on üldiselt mugavam ning seejuures ka kallim lahendus. Tööriistad.eu valikus on näiteks selline kvaliteetne elektrigeneraator https://tooriistad.eu/toode/elektrigeneraator-sg-7100-scheppach/. Generaatoril peaks eraldi olema rikkevoolukaitse ning generaator peab olema kasutades alati maandatud. Samuti võiks varutoiteallikal olla olemas AVR ehk Auto Voltage Regulator, mis tagab pingekõikumise elektrooniliselt. Nii on kaitstud kõik seadmed, mis on voolutarbimisel väga tundlikud pinge kõikumise osas.

Ohutus ennekõike!

Koduseks kasutamiseks tuleb end kindlasti eelnevalt kurssi viia ohutusalaste juhistega ning appi võtta elektrik, kui endal elektri-alased teadmised puuduvad. Emotsiooni ajel ei tasu generaatorit soetada, see peab olema läbimõeldud otsus, sest generaatoriga kaasnevad hoolduskulud ning oskamatu käitlemise puhul tekib ka oht elule ja tervisele. Generaator peab olema ilmastiku eest kaitstud ning paiknema kinnises ruumis. Toru, mille kaudu põlemisgaasid väljuvad, peab olema kindlat kinnitatud, et gaasid ei lekiks ruumi. Lisaks peab ruum olema korralikult ventileeritud. Valesti ühendatud generaator on ohtlik ja võib põhjustada tulekahju. Ülekoormuse korral võib generaator kahjustada kõiki elektriseadmeid ja olla eluohtlik elektrivõrgus töötavale elektrikule. Kui generaatorit on plaanis kasutada pikema perioodi jooksul, on mõistlik soetada jahutusega mudel, mis on küll kallim tavalisest generaatorist, kuid ülekuumenemise risk väheneb oluliselt.

Generaatorid on head varutoiteallikad nii tavalisse majapidamisse kui ka tööstusettevõtetesse. Siiski tuleb eelnevalt paika panna täpsemad vajadused elektritoite näol ning selle alusel valida endale sobiv masin. Generaatorit soetades ja ka paigaldades on ülimalt oluline kontakteeruda ja aru pidada oma ala eksperdiga, et vältida võimalikke ohte. Küsimuste korral võta meie abivalmis klienditoega julgelt ühendust ning aitame Sul leida just Sinu ootuste ja vajadustega sobiva generaatori. Tegutseme põhimõttel – kõik vajalik ühest kohast, pakkudes seejuures parima hinna ja kvaliteedi suhtega kaupu ja seda parima teeninduse juures. Meie tootevalik on väga lai ning pakume kvaliteetseid seadmeid ainult kõige parematelt tootjatelt.

 

 

Näitan kõiki 9 tulemust